Hey Tessa! Good question. So after calculating from my credit card, I spend about $275 on average on food without really budgeting. I stick to eggs and chicken as my main form of protein and look for when grassfed beef is on sale. Even at $7 a pound I can get about 3 meals out of that, so it’s not too bad. I will probably be doing a post on this in the next few months when I get back to school and am keeping track of exactly how much I spend on what.
The recipes are incredible and the photography is gorgeous. I love how this book  is organized in menus, and each menu gives you tips on how to prepare for the party efficiently. My other favorite part of this book is that most of the recipes use simple, fresh ingredients.  If you are already a real-foodie, you likely have most of the ingredients on hand.CLICK HERE to order Gather.
This is the worst cook book I have ever bought. Every recipe I have tried so far has had errors. It will either give a list of ingredients and then fail to tell you what to do with one of them or like the one i am cooking right now...it tells you to roast the chicken at 475 for 25 minutes and then reduce the temperature and continue to cook 45 minutes....ummmm what temp should a person reduce it to? Good thing I consider myself a good cook and know what a whole chicken bakes nicely at. But for some people this could be really frustrating and it is for me when I am in a hurry to make a meal for my family. Buyer beware. Im sure there are better Paleo cookbooks out there.
×