If you want to try a Japanese-style burger without traveling to Japan, this is your ticket. They’re using organic grass-fed ground beef from Trader Joe’s, an excellent way to start off any burger recipe. From there they add onion, garlic, an egg, and some seasoning to get these just right. They then pan fry them, and they give the instruction of not squeezing them during the cooking process because they’ll end up dry. You can flip them as needed, but when it’s all said and done these retain their round shape. To make it even more Japanese themed you can use soy sauce during the cooking process.
The main limitation to mention is the layout. In particular, the overall design and font size means that some parts of the recipes are hard to read – especially if you’re trying to follow the recipe while cooking. The problem may not be dramatic for everybody but it would be a particularly significant issue for anybody with even minor vision challenges.
Hey Tessa! Good question. So after calculating from my credit card, I spend about $275 on average on food without really budgeting. I stick to eggs and chicken as my main form of protein and look for when grassfed beef is on sale. Even at $7 a pound I can get about 3 meals out of that, so it’s not too bad. I will probably be doing a post on this in the next few months when I get back to school and am keeping track of exactly how much I spend on what.
The fine print: In order for me to support my blogging activities, I may receive monetary compensation or other types of remuneration for my endorsement, recommendation, testimonial and/or link to any products or services from this blog. My Natural Family is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to amazon.com. I try my best to be honest and will not recommend products I truly don’t believe in.
i didn't buy this, my wife did. but she doesn't rate anything and it will stay here until i do. I do like eating like a caveman, don't you. I mean they used a lot of truffle oil and eggs, high quality meat and of course real butter, none of that yucky margarine. Cavemen eat better than i am used to eating. Only the best, i don't know how they afforded it at the grocery store in paleolithic days but it probably only cost a couple of clams, right? we all watched the Flintstones.
×